Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Skogsbrand i Norrköping

Räddningstjänsten har ryckt ut till en brand i Vrinneviskogen.

Foto: Ulf Wigh / Wighsnews

Norrköping2018-07-14 01:31

Strax efter midnatt larmades SOS om en brand i Vrinneviskogen i Norrköping. Inringaren ska ha sett lågor i skogen och känt röklukt, och misstänkte att det var samma område som brann för lite mer än en vecka sedan.

– Det brinner på samma ställe som det gjort tidigare, cirka 100x100 meter, rapporterar Stefan Hagdahl, inre befäl vid räddningstjänsten.

Flera stationer har skickats till skogen för släckningsarbete.

Räddningstjänsten meddelar att skogsägaren tar över ansvaret när elden är släckt och sköter eftersläckningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om