Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Se upp i krogkön

Kyssar eller bråk - kameran ser vad du gör i krogkön.  Att krogarna satsar på övervakningskameror är en effekt av att allt fler krögare anlitar säkerhetsbolag.

Övervakningskameror sitter på plats vid Palace entré. Alexander Andrén, en av nattklubbens delägare, tror att kamerorna har en förebyggande effekt.

Övervakningskameror sitter på plats vid Palace entré. Alexander Andrén, en av nattklubbens delägare, tror att kamerorna har en förebyggande effekt.

Foto: Forsby Jan

NORRKÖPING2008-07-17 03:00
Banker, butiker, museer, väntsalar, myndigheter, solarier, bensinmackar, sjukhusentréer och skolor. Platserna för övervakningskameror blir fler och fler och antalet ansökningar om tillstånd för kameror ökar stadigt.Bomullsfabriken
Nu hänger krögarna på trenden, åtminstone de som anlitat ett säkerhetsbolag. Bomullsfabriken har lämnat in en ansökan och Palace har sedan en tid fyra övervakningskameror på fasaden, utan tillstånd från länsstyrelsen. Det var efter attacken med handgranaten år 2005 och bombattentatet för två år sedan som måttet var rågat för Palace ägare. - Det var inte bara vi som fick nog då, säger Alexander Andrén, en av Palace delägare. Ovanför Palace har Holmen ett kontor, och eftersom huset var två minuter från övertändning vid det senaste attentatet ledsnade även Holme på situationen. För att få hjälp anlitades ett säkerhetsbolag och bolaget rekommenderade övervakningskameror, bland annat.- Vi var lite blåögda och trodde att säkerhetsbolaget skulle sköta det där med tillstånd, därför sattes kamerorna upp utan tillstånd.Skyddar vakterna
Det är ett brott som kan leda till fängelse. Nu finns ansökningarna om övervakningskameror på länsstyrelsens bord.Alexander Andrén tror att kamerorna har en förebyggande effekt och säger att polisen lyckats klara upp exempelvis en våldtäkt med hjälp av dem. Han uppger också att de utgör ett bra skydd för dörrvakterna, som är en yrkesgrupp som råkar ut för en hel del våld och hot om våld.På Bomullsfabriken hänvisar man också till sitt säkerhetsbolag Niscayah, ett bolag som tidigare var en del av Securitas.- De har rekommenderat oss att skaffa övervakningskamera vid entrén i förebyggande syfte, säger Mårten Jacobsson.Rådgivande
Han säger också att det inte beror på ökat våld eller bråk utanför krogens entré.Peter Köhler, informationschef på Securitas bekräftar Mårten Jacobssons uppgifter.- En stor del av vår verksamhet är rådgivande och övervakningskameror har en avhållande effekt. Dessutom utgör de ett bra stöd vid utredningar, säger han.
Ansökan skickas till länsstyrelsen, som skickar den till kommunen för ett utlåtande. Därefter fattar länsstyrelsen beslut. I beslutet, som fattas av en jurist, vägs nyttan av övervakning mot den personliga integriteten.På en restaurang där folk pratar, umgås och dansar anses den personliga integriteten högt värderad. Ingen krog i Östergötland har tillstånd för övervakningskameror på sådana platser. Aktuella platser är krogkön samt entrén.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om