Sänkt straff för utpressare
28-åringen pressade Ulf Eklöf på pengar. I tingsrätten dömdes han till fängelse i ett år och två månader.Nu mildrar Göta hovrätt straffet.
I polisförhör erkände mannen, som tidigare har haft ett förhållande med Ulf Eklöfs dotter, att han och en medhjälpare skickat hotfulla mejl.
Men när sedan rättegången började ändrade han sin historia och nekade till brottet. Trots det dömdes han till fängelse för försök till utpressning samt att betala skadestånd till familjen Eklöf på sammanlagt 150 000 kronor.
Både försvaret och åklagaren överklagade domen.
I går beslutade Göta hovrätt att mildra straffet. I stället för 1 år och två månader döms 28-åringen nu till åtta månaders fängelse samt 130 000 kronor i skadestånd.
- Min klients första reaktion var besvikelse eftersom vårt mål var att åtalet skulle ogillas. Det känns tråkigt att vi inte nådde ända fram, säger Morgan Gerdin, 28-åringens advokat.
- Men jag måste säga att påföljden som han nu får känns betydligt mer rimlig än tingsrätten om man ser till liknande fall.
Folkbladet har sökt Stadiums vd Ulf Eklöf utan att lyckas.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!