Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Saddam-vänlig sångare riskerar utvisning

Han var sångare i en orkester i Irak och spelade på flera fester som anordnades i samband med firandet av avsättande av Saddam Hussein. Nu riskerar han utvisning från Sverige.

NORRKÖPING2008-12-04 10:15

Mannen har sökt uppehållstillstånd i Sverige och också fått ett sådant, efter beslut i migrationsdomstolen. Men det beslutet har nu överklagats av Migrationsverket, som menar att det numera är tillräckligt säkert för honom att återvända till Irak då situationen där förbättrats och våldet från extremister minskat.

Mannen har å sin sida hävdat att anknytningen till den Saddamvänliga orkestern skulle kunna leda till att han blir förföljd av muslimska terrorgrupper då han ägnat sig åt "antireligiös" verksamhet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om