Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Saad Hajo prisades för sin satir i italiensk tävling

Norrköpingsbon och satirtecknaren Saad Hajo har vunnit tredjepris i en internationell tävling för sin satirkonst. "Det är hedrande och roligt att vinna pris", säger han.

Saad Hajo har prisats i en italiensk satirteckningstävling.

Saad Hajo har prisats i en italiensk satirteckningstävling.

Foto: Susanna Beskow Norgren

Norrköping2022-07-21 17:00

Satirtecknaren Saad Hajo som bor i Norrköping har vunnit pris vid den internationella satirteckningsfestivalen International Caneva Ride Award. Han fick tredjepris för sin teckning som är en parodi på bilden av de tre visa aporna enligt japansk tradition. Temat för tävlingen var "Tillfället gör tjuven". 

– Det var den nionde upplagan av tävlingen. Det är lite roligt att jag vann pris. Jag brukar normalt sett vara för lat för att ställa upp i tävlingar. Men nu gjorde jag det och fick tredjepris. Det är hedrande att de tyckte att mitt bidrag var roligt, säger han.

Det är inga stora prissummor som vinnarna får. Saad Hajo tror att det rör sig om 150 euro som bronsmedaljören får. Det motsvarar lite drygt 1 600 kronor.

– För mig är det viktigare att jag får visa upp det jag gör. Det betyder mycket mer än att vinna priser. Jag var med i en tävling i Bulgarien tidigare i år. Det är en anrik tävling. Där kom jag med i katalogen. Det räckte bra, säger han.

Han tror att framgångarna för hans bidrag har varit att hans satir är global. Alla kan känna igen sig och skratta åt det som han förmedlar.

– För mig är den globala tanken viktig. Det får inte vara för internt, säger han.

Han har fått många grattis på sin Facebooksida för priset. Själv tycker han att den roligaste kommentaren kom från en kompis.

– Han skrev att jag kanske hade fått första pris om jag bara ritat en apa, säger Saad Hajo och skrattar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!