Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Rickard vill åka iväg på behandling

Rickard Söderholm vill åka på behandlingshem för att få hjälp mot sitt alkoholmissbruk. För att spara pengar har socialnämnden i princip satt stopp för behandling utanför kommunen. Igår demonstrerade Rickard mot detta.

Foto: Janne Forsby

NORRKÖPING2012-05-12 06:07

- Jag måste bryta mitt missbruk. Kroppen orkar inte längre men jag orkar inte sluta på egen hand, säger 49-årige Rickard Söderholm.

Ensam

Han hade mött upp på Nya Torget med flera egentillverkade skyltar. Han hade hoppats få med några fler deltagare i sin demonstration till Tyska Torget. Men killarna på bänken som är i samma situation, orkade inte vara med, enligt Rickard.

Hans önskan är att få lämna stan och den fria tillgången på alkohol här. Han vill tillbringa två månader på Verdandis behandlingshem utanför Norrköping. Men genom sin socialsekreterare har han fått beskedet om att kommunen i princip har satt stopp för all behandling utanför kommunen.

Beslutet togs på socialnämndens möte den 25 april efter ett initiativ från ledningen på socialkontoret.

Läs hela artikeln i dagens tidning

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om