Returpack flyttar huvudkontor till Norrköping
I fjol förlade Returpack sin stora återvinningsanläggning till Norrköping, och närmare bestämt då Händelö.Nu har företaget beslutat att flytta över också sitt huvudkontor, från Stockholm till Händelö.
Enligt Returpacks VD Jan Rehnberg är flytten av huvudkontoret logisk:
- Framför allt med tanke på det sammanflöde mellan våra verksamheter, som finns redan idag med fakturor och annat. Sådant blir ju lättare att sköta när man är på ett och samma ställe.
Anläggningen på Händelö tar emot PET-flaskor och aluminiumburkar från hela Sverige. Att verksamheten lokaliserades till Norrköping motiverades med kommunens goda läge transportmässigt.
Att sedan huvudkontoret blev kvar i Stockholm är, enligt Jan Rehnberg, ett arv från den gamla tiden då ännu 20 bryggerier fick ta eget ansvar för sina returburkar och -flaskor. Idag har dock hela denna återvinningsverksamhet centraliserats till Returpack, och därmed alltså Norrköping.
Flytten ska inledas till våren nästa år och sedan vara avklarad i september. Returpack kommer då att ha lite drygt 30 anställda i Norrköping. Rehnberg säger att "Vi är hyggliga på omsättningen men små till organisationen".
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!