Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Reste bort - fick tjuvbesök

När lägenhetsinnehavaren kom hem på måndagskvällen upptäckte han att teven, tevespelen samt datorn saknades.

Norrköping2014-01-07 00:48

Det var vid 21-tiden som polisen fick in samtalet från mannen, som bor i centrala Norrköping.

-Där har vi en brottstid på ungefär två veckor, och det är ganska skrymmande saker man fått med sig. Teven och ett X-box, bland annat, säger Lars-Göran Nilseryd, länsvakthavande polisbefäl.

Under tisdagsmorgonen kommer polisen att genomföra en teknisk undersökning, men om den kommer att ge något är i nuläget oklart.

-Målsägaren hade gått runt ganska mycket så det finns risk att en del spår har blivit förstörda, säger Lars-Göran Nilseryd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om