Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Rånad på vinsten

När 18-åringen och hans 21-årige kamrat såg hur en man vunnit pengar vid spel på en spelmaskin i en pizzeria i Navestad lurade de ut honom och rånade honom på 1 400 kronor.

NORRKÖPING2009-01-10 03:00
Nu har de båda männen åtalats vid Norrköpings tingsrätt misstänkta för rån och övergrepp i rättssak.Det var den 27 december som målsäganden och hans flickvän befann sig på restaurang Din krog i Silverringen, där de spelade på en Jack Vegas-maskin. Det gick bra för dem, de vann en del pengar.Det såg de nu åtalade männen, som när de övertog samma maskin förlorade pengar. En av männen har erkänt att de kom på idén att råna mannen som vunnit pengar, att de lurade ut honom runt hörnet och avtvingade honom 1 400 kronor genom att trycka upp honom mot en vägg och hota honom.Om de inte fick pengarna skulle han få stryk. För att skrämma honom hittade de också på anklagelsen att han skulle ha "golat", tjallat, på någon.När hans flickvän blev orolig och kom ut för att se vad som hände hotade de både henne och mannen med att de skulle dödas eller skadas om de gjorde en polisanmälan.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om