Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Rådjur på fel sida viltstängsel vid E4

Flera trafikanter på E4 mellan Norrköping och Linköping har den senaste timmen larmat om att två rådjur befinner sig på fel sida av viltstängslet.

norrköping2017-05-16 14:10

Djuren har befunnit sig bredvid motorvägen, i södergående riktning, i mellan Norsholmsbron och Statoilmacken vid Norsholmsavfarten.

Polisen kontaktade vid 13-tiden trafikledningscentralen för att varna trafikanter på sträckan via radio och uppmanar trafikanter att hålla extra uppsikt på sträckan.

– Om de hittar tillbaka ut låter vi ärendet bero, men om rådjuren verkar sjuka eller skadade kontaktar vi eftersöksjägare eller markägare för avlivning, säger Thomas Agnevik, presstalesperson på östgötapolisen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om