Filip Hammar & Fredrik Wikingsson kuskar land och rike runt med sin show, Jakten på den försvunna staden, om olika svenska städer.
Några filmade inslag om Norrköping är redan inspelade och klara inför söndagens framträdande i De Geer-hallen. Men Filip vill ogärna avslöja innehållet när vi talas vid på telefon.
- Det är en sorts grupparbete, där vi kommer fråga - vad är grejen med Norrköping? Vad nu det är..., säger han.
- Många tänker på vackra byggnader eller något vattendrag. Men det är mer mentaliteten vi är ute efter. I Umeå är de starka och upproriska: "Kom inte hit och com". I Karlstad tycker de att de har Sveriges bästa pubar, men det har de inte, säger han.
Hitta själenGrundidén är att hitta städernas själ - och ringa in den i en slogan. Flera orter har redan en slogan som Bo länge i Borlänge eller Här mås i Mönsterås. Men Norrköping saknar en - än så länge.
- Men er region kallas väl för East Sweden? East Sweden är lite luddigt och väcker inte riktigt den nyfikenhet en slogan ska. Och vaddå, Norrköping ska väl stå på egna ben? Ni är väl inte beroende av Linköping?
Förhandssnacket om showen var att många städer är lika, håller ni fast vid det?
- Det intrycket befästs bara. Folk håller med - går man in i gallerior ser de precis likadana ut. Till och med de där te-handlarna som säljer te på lösvikt är det, fast de ska kännas så unika.
Hur är turnélivet - trivs ni on the road?
- Ja, det är som en liten dröm. På det stora hela har det gått så jävla bra, man åker lite nedförsbacke. Detta sagt med ödmjukhet. Några säger att Norrköping är ett av de svåraste ställena att giga på. Men vi får hoppas att de som har biljetter har köpt dem av egen fri vilja.
- Vi är jättepeppade. Det här känns som det roligaste vi har gjort någonsin. Det är så nytt och berusande att folk lyssnar på det man säger. Tv konsumerar man lite mer slappt.
Känner ni er lite som rockstjärnor?
- Ja, lite. Men vi är inte Jimi Hendrix direkt. Vi är två medelålders män med dålig hållning.
Ni har blivit ett av Sveriges mest älskade radarpar. Vilken humorduo håller du själv högst?
- Vi älskar Magnus och Brasse. Och vi ser oss själva i dem. Jag är den lite mer sladdrige Brasse-typen. Tydligen behöver varje decennium en sladdrig Brasse och en magister-Magnus. Sladdret är my middlename.