Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Marsch mot socialtjänstens omhändertagande av barn

På onsdagen väntas ett hundratal, kanske tusen personer enligt arrangören, marschera från Vasaparken till förvaltningshuset Rosen i en manifestation mot socialtjänstens omhändertagande av barn.

Det är här, utanför förvaltningshuset Rosen på Trädgårdsgatan som det kommer att demonstreras under onsdagen.

Det är här, utanför förvaltningshuset Rosen på Trädgårdsgatan som det kommer att demonstreras under onsdagen.

Foto: Robert Svensson

Norrköping2023-04-18 16:00

Det är Turkijan Cazimi i Norrköping som fått tillstånd för att hålla en allmän sammankomst vid en marsch/demonstration under onsdagen. Bakom manifestationen står också Family United Sweden, en grupp som anser sig ha blivit utsatta för felaktiga beslut av myndigheterna när det gäller omhändertagandet av barn.

– Det är vanligt folk som blivit drabbade. Det kommer att komma folk från hela Sverige, säger Turkijan Cazimi som själv kämpar för att få tillbaka vårdnaden om sina barn.

I marknadsföringen till manifestationen står: "Vi är drabbade familjer som har utsatts för att ha fråntagits våra barn genom rättsosäkra, partiska och osakliga utredningar och domar av socialtjänst, familjerätt, socialnämnd, allmänna eller förvaltningsdomsstolar." Demonstrationer har arrangerats flera gånger tidigare i Stockholm men det är första gången de demonstrerar utanför huvudstaden.

Demonstranterna ska träffas i Vasaparken för att sedan tåga Drottninggatan ner och vidare till förvaltningshuset Rosen. Kommunen har fått lämna ett yttrande om manifestationen till polisen, innan tillstånd beviljades.

– I yttrandet har jag skrivit att demonstranterna måste uppehålla sig på gångbanorna, eftersom vi har spårväg både på Drottninggatan och Trädgårdsgatan, säger Catarina Rodell, trafikingenjör på kommunen.

– Det är ju en allmän sammankomst och det har de rätt att utöva, så vi ser inget hinder i det. Vi har även haft kontakt med Östgötatrafiken så att de är medvetna om att det här kommer att ske.

Säkerheten under sammankomsten är det polisen som ansvarar för, även om kommunens säkerhetsavdelning är informerad.

– Vi jobbar alltid för att upprätthålla den allmänna ordningen och vi hoppas och tror att det kommer att gå lugnt tillväga. Vi kommer att ha någon form av tillsyn kring den här sammankomsten men mer detaljer än så kan jag inte ge, säger Angelica Israelsson Silfver, presstalesperson på polisen.

Målet med manifestationen är att politikerna i socialnämnden som sammanträder på onsdagen ska komma ut så att demonstranterna ska få föra fram sitt budskap.

– Det är socialnämnden som är ytterst ansvarig i frågan om LVU och de insatser som socialtjänsten bifaller. Vi anser inte att de tar sitt ansvar. Man kan inte bara ta barn utan egentliga grunder, säger Sofia Palm, en av grundarna till Family United och mamma till två barn som socialtjänsten omhändertagit.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!