Den häktade 31-årige mannen ansökte om att få handla mikropopcorn i häkteskiosken men han fick nej.
– Häktet har en fastställd produktlista som bedömts täcka befintliga behov och att det inte är möjligt att justera listan utifrån varje intagens särskilda behov, hävdar häktet i Norrköping.
31-åringen i sin tur menar att Kriminalvårdens produktlista innefattar popcorn varför han, enligt häkteslagen, har rätt att köpa mikropopcorn i kiosken.
– Häkteslagen saknar regler om vilket utbud som ska finnas i häktets kiosk, skrev förvaltningsrätten i ett beslut i november och återförvisade ärendet tillbaka till Kriminalvården för omprövning av beslutet.
Men Kriminalvården motsätter sig detta och överklagar nu förvaltningsrättens beslut till kammarrätten.
– Enligt uppgift från häktet Norrköping har 31-åringen möjlighet att handla färdigpoppade popcorn i kiosken, menar kriminalvårdens jurist som nu vill att kammarrätten upphäver förvaltningsrättens beslut.