Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Poliselev misstänkt för övergrepp i rätssak

Det var en 29-årig elev vid polishögskolan i Solna som greps misstänkt för övergrepp i rättssak under utpressningsrättegången i tingsrätten på tisdagen. Mannen, bosatt i Stockholmsområdet, är anhållen.

NORRKÖPING2008-10-15 14:12
En av målsägarna kände igen 29-åringen under rättegången. Enligt polisen ska målsäganden vid ett annat tillfälle innan rättegången och på en annan plats känt sig iakttagen av den 29-årige poliseleven. När målsäganden sedan kände igen 29-åringen under rättegången blev han orolig. Polisen grep 29-åringen och han är misstänkt för övergrepp i rättssak.Polisen vill inte närmare gå in på vilken koppling 29-åringen har till målsägandena eller de misstänkta i utpressningsrättegången. 29-åringen har förhörts av polisen och ytterligare förhör skulle genomföras under onsdageftermiddagen. 29-åringen hävdar själv att han följde rättegången i studiesyfte, men polishögskolan i Solna kände inte till att 29-åringen skulle till Norrköping för att studera rättegång.Polishögskolan i Solna avvaktar nu Norrköpingspolisens utredning.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om