Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Par blev bestulna på väskor

Vid klockan 12:30 på torsdagen stal en man och en kvinna två väskor av ett annat par, enligt polisen. Händelsen inträffade vid Galleria Spiralen i centrala Norrköping.

Norrköping2019-07-11 14:15

Polisen uppger att paret ha suttit på en uteservering när en kvinna kom fram och talade med paret. Medan paret fokuserade på kvinnan ska då mannen ha stulit två väskor vilka bland annat innehöll en surfplatta och en mobiltelefon. Paret ska ha upptäckt att väskorna var försvunna först när det andra paret lämnat platsen.

– Vi har varit runt i stan med flera patruller och sökt efter de här gärningspersonerna men inte lyckats hitta dem och vi upprättar en anmälan om grov stöld, säger Björn Öberg, polisens presstalesperson.

Polisen har inledningsvis endast hållit ett kortare förhör med offren och kommer att hålla längre förhör under eftermiddagen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om