På toppen i Dolphins
SPORTEN: Här är priset som visar att Jeff Viggiano, 22, är bäst. Vinnaren av Dolphinstoppen är själv förvånad.- Det hade jag aldrig gissat, säger han.
Jeff Viggiano är nummer 1 i Dolphins den här säsongen. Foto: Anita Kjellberg
Foto: Fotograf saknas!
Till tvåan Stefan Grundberg skiljer det elva poäng i Folkbladets sammanställning.
- Wow, tack så mycket. Vilken ära. Det hade jag aldrig gissat, säger den ödmjuke 22-åringen.
Med sitt säkra skytte, sina mastiga blockar och otroliga spänst har Viggiano lagt grunden till utnämningen.
Uttagningen i ligans All Star-match i januari visar att han platsar bland ligans främsta importer.
- Jag är nöjd med vad jag presterat. Rollen jag fått i laget passar mig bra, viktigast är naturligtvis att vi kan göra ett bra resultat i slutspelet men jag är nöjd.
Exakt en vecka innan första kvartsfinalmötet laddar Dolphins med hård träning.
Viggiano kan knappt vänta med att ta fram sitt bästa spel när det roliga ska avgöras.
- Vi har inte visat vad vi kan än. Potentialen finns att vinna mot alla lag i ligan. Att Sundsvall har 2-0 på oss är inget som avskräcker.
- De här dagarna har vi fått möjlighet att jobba med saker som vi inte kunnat göra sedan början av säsongen. Vi kommer väl förberedda.
Förkylningarna som går i laget då?
- Det är oroväckande men de verkar snabbt gå över. Pawel (Mróz) var tillbaka efter två-tre dagar. Det är lika bra att de kommer nu och inte när slutspelet startar.
Jeff hittade snabbt sin plats på och utanför planen i Sverige. Sedan ett par månader tillbaka har han även flickvännen på plats.
Tankarna på att få sitt italienska pass ligger för närvarande på is.
- Det är inget som jag haft möjlighet att kolla upp här. Mina föräldrar och agent arbetar med den biten, men det får vänta till sommaren då jag åker hem.
Just nu ser inte Jeff Viggiano längre än till Sundsvall och slutspelet i basketligan.
Dolphins främste 2006/07.
Slutställning Dolphinstoppen 06/07
41 poäng: Jeff Viggiano, 30 poängen: Stefan Grundberg, 22: Pawel Mróz och David Bergström, 16: Andrew Pleick och Derek Stribling, 13: Joakim Åström, 9: Gabriel Szalay,8: Thomas Soltau, 6: Paul Burke, 5: Nick Eppehimer, 4: Anton Saks, 1: Josh Goodwin.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!