Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

På läger med hästbitna i Skärlöta

I sommar har många barn och vuxna valt att åka på ridläger. Svettiga ridlektioner, skavsår och slit i stallet. Och rida, rida, rida. Det bästa som finns, tycker de som provat. Folkbladet har hälsat på hos tjejerna på Skogslottens läger.

När det är varmt ute behöver hästarna kylas ner mellan varven. Henrietta Erlandsson från Söderköping blöter b-ponnyn Greta med en tvättsvamp. I båset intill gör Linnéa Kesti det samma.

När det är varmt ute behöver hästarna kylas ner mellan varven. Henrietta Erlandsson från Söderköping blöter b-ponnyn Greta med en tvättsvamp. I båset intill gör Linnéa Kesti det samma.

Foto:

NORRKÖPING2005-07-20 06:00
"Vi ska prata lite om volter och serpentinbågar ..." Rebecca Nilsson, lärare på Skogslottens ridläger i Skärlöta, pratar uppfordrande i sitt headset. Hon står mitt i inhägnaden, och hennes röst studsar över paddocken. Sex elever rider i cirklar, rutor och krokar. Om och om igen. Övning ger färdighet. Solen står som högst och svetten lackar under hjälmarna.
Det är tufft att vara på ridläger. Tolv tjejer från olika delar av Sverige utgör veckans lägergrupp för 9-13-åringar. De håller igång från kvart över sju på morgonen till sena kvällen. Emellanåt hinns det med lite lekar, bad och spring i vattenspridaren.

Trots de långa dagarna tycks det, konstigt nog, alltid finnas energi över för bus. Ledarna Lina Ekberg, 15, och Jessica Sydén, 14, får ofta påhälsning i sin stuga på kvällskröken, just precis när de trott att alla gått och lagt sig.
- Ibland är det bus, och ibland är det någon som har fått hemlängtan, berättar Lina och Elin.
De har ridit större delen av sina liv, sedan de var fem respektive tre år. Nu äger de egna hästar, och spenderar stor del av sina dagar med dem och de andra hästarna på ridskolan. Lina och Elin tävlar ungefär två gånger per månad.

Under hela sommaren avlöser elevkullarna varandra. Ett läger är åtta dagar långt, söndag till söndag. Barnen skjutsas dit och hämtas av sina föräldrar. Sista dagen blir det uppvisning med olika spex, och prisutdelningar för olika tävlingar som hållts under veckan.
- Städtävlingen till exempel, säger läraren Rebecca, lite extra högt och tydligt.
Tillbaka i paddocken. Brännande sol. Rebeccas röst i högtalaren:
- Börjar ni bli varma?
- Ska jag sätta på vattenspridaren sedan?
Jakande svar från alla håll.
- Okej. Sakta av till skritt, låång tygel och klappa!
<b>En dag på Skogslottens läger</b>
07.15: Väckning.
07.30: Frukost.
08.30: Hästarna hämtas från hagen.
10.00: Dressyrlektion, grupp 1.
11.00: Dressyrlektion, grupp 2.
Stallarbete och hästskötsel.
12.30: Lunch.
14.00: Teorilektion.
15.00: Hoppning/ridtur i skogen, grupp 1.
16.00: Hoppning/ridtur i skogen, grupp 2.
Stallarbete och hästskötsel.
18.40: Hästarna rids - barbacka - tillbaka till hagen.
19.00: Middag.
20.00: Kvällsaktiviteter. Till exempel kubb, brännboll och promenader.
21.00: Kvällsfodring av hästarna, och läggdags för eleverna.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om