Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Olycksförare hade över 3 promille

Föraren hade över 3 promille alkohol i blodet när han körde genom Norrköping och krockade med ett stoppljus och sedan smet från olycksplatsen.

På Sjötullsgatan orsakade han en trafikolycka genom att köra in i ett stoppljus på Hamnbron vid korsningen Östra Promenaden/Sjötullsgatan.

På Sjötullsgatan orsakade han en trafikolycka genom att köra in i ett stoppljus på Hamnbron vid korsningen Östra Promenaden/Sjötullsgatan.

Foto: Polisen

Norrköping2018-05-10 07:00

55-åringen åtalas nu för grovt rattfylleri och obehörigt avvikande från trafikolycksplats.

– Han har kört personbil efter att ha druckit alkoholhaltiga drycker i sådan mängd att alkoholkoncentrationen i blodet uppgick till 3,11 promille, skriver åklagaren i stämningsansökan.

Det var den 10 mars som mannen körde från Slakthusgatan i Lindö till Linnegatan i Haga via bland annat Lindövägen, Söderleden, Ståthögavägen och Sjötullsgatan. En cirka sex kilometer lång färd som enligt åklagaren inneburit ”påtaglig fara för trafiksäkerheten”.

På Sjötullsgatan orsakade han en trafikolycka genom att köra in i ett stoppljus på Hamnbron vid korsningen Östra Promenaden/Sjötullsgatan. På platsen låg plåtdelar kvar, med bland annat bilens registreringsskylt.

– Han märkte kollisionen men lämnade platsen utan att lämna uppgifter om namn och adress och utan att göra vad som krävdes med anledning av olyckan, skriver åklagaren.

Efter detta blev bilen demolerad i fronten, båda krockkuddarna var utlösta och det var punktering på ena däcket. Men mannen fortsatte, enligt stämningsansökan, färden i fel riktning på Sjötullsgatan samt körde in i ett vägräcke.

– Efter kollisionen vinglade han över körfälten med "kraftigt nedsatt sikt".

Detta intygar fyra vittnen som sett mannen köra. En kvinna mötte mannen när han kom körande i fel körbana på Sjötullsgatan.

När polisen kom ifatt hade mannen parkerat sin bil. Han var kraftigt berusad och "hade svårt med balansen" och erkände att det var han som kört bilen.

Mannen medgav att han körde på stolpen men förnekar grovt rattfylleri.

– Jag somnade, det beror inte på att jag var full, har han uppgett.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om