Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nytt kontorshotell i Krokek

Det tomma Centrumhuset i Krokek håller på att få nytt liv, tack vare en före detta polis.
Närmare bestämt pensionerade kriminalpolisen Leif Netterlid, 65, som håller på att skapa ett kontorshotell i lokalerna.

Inne i det nya kontorshotellet i Krokek, där bland annat den nedlagda kommundelsnämnden huserade förr, finns nu även en konstutställning med bland annat konstnären Lars-Åke Karlssons verk.

Inne i det nya kontorshotellet i Krokek, där bland annat den nedlagda kommundelsnämnden huserade förr, finns nu även en konstutställning med bland annat konstnären Lars-Åke Karlssons verk.

Foto:

NORRKÖPING2004-02-18 06:00
- Fastigheten har stått tom till stora delar, eftersom kommundelsnämnden, socialen och polisen är borta ur lokalerna.
- Och när jag presenterade min idé om ett kontorshotell för fastighetsägaren Ståhls, så tyckte de att idén lät bra och nu är vi i full gång, säger Leif Netterlid. Jag tror det här är bra för företagsamheten och för en levande bygd här i Kolmården.

Egen turistbyrå
- Det är redan några företag klara att flytta in och flera står på tröskeln. Och till sommaren hoppas jag även kunna öppna "Destination Kolmården" i huset, det vill säga en egen turistbyrå för besökarna i Krokek och Kolmården.
- Jag måste dock få med de stora aktörerna i verksamheten, nämligen Kolmårdens Djurpark, Vildmarkshotellet, Bodaviken, Hantverksbyn, de som hyr ut stugor och rum åt turisterna och en hel del andra.
- Jag har redan klart med ett samarbete med Destination Norrköping och Annika Altnäs och givetvis kommer även vi att ge information om Norrköping, Industrilandskapet med mera. Så får vi bara klart med den ekonomiska biten, öppnar vi redan till den här säsongen.

<B>+ Hur många företag vill du få in i kontorshuset?</B>
- Vi har ett 20-tal olika kontorsrum på totalt nästan 400 kvadratmeter och dom hoppas jag kunna fylla framöver. Både med företag från Krokek, men även från Norrköping och Stockholm, som vill pendla hit.

<B>+ Men tåget ska ju sluta gå? </B>
- Nej, inte alls. Visserligen kommer pendeltågen till Norrköping att sluta, men SJ:s tåg till och från Stockholm och Norrköping fortsätter att stanna och det hoppas vi dra nytta av även för kontorshotellets del. Jag har redan klart med ett utlokaliserat Stockholmsföretag hit till Krokek.

<B>+ Är du själv "bara" samordnare för kontorshotellet?</B>
- Nej, jag har även flyttat hit med mitt eget företag, som jag startade efter min pensionering som polis i Norrköping och sista åren hos Rikspolisstyrelsen i Stockholm. Den heter Kolmårdens konsultbyrå och sysslar med juridik och utredningstjänst samt säkerhetsrådgivning och interna brottsutredningar åt företag.

Polisanmälningar
- Jag ställer även upp för människor som vill ha hjälp att komma i kontakt med olika myndigheter. Jag är inte främmande för att även skriva polisanmälningar förde invånare som vill ha sådan hjälp, eftersom det numera saknas polis i Kolmården.
- Dessutom finns det en stor konferenslokal i fastigheten, där man kan arrangera träffar, fester, kurser och mycket annat. Bland annat är ett kursförbund på gång att starta kurser i språk och seglingsteori. Vi kommer även att ha övernattningsmöjligheter i lokalerna för exempelvis föreläsare vid konferenser.

<B>+ Så det lugna pensionärslivet var inget för dig?</B>
- Nej, absolut inte. Jag ville fortsätta att vara igång och jag har även sagt åt polismyndigheten i Norrköping att jag kan ta en del uppdrag åt dem, om de så önskar, säger Leif Netterlid, en glad och arbetsvillig pensionär, som också i lokalerna låtit Krokekskonstnären Lars-Åke Karlsson hänga upp sin speciella strand- och naturkonst och konstnären Jan Södersten sina freskomålningar för privat och offentlig miljö.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!