- Vi har varit fullbokade i flera veckor, säger Fabi Mrad på restaurang Carl-Johan.
Ett tio-tal restauranger i Norrköping erbjuder nyårssupé, men många väljer att ha stängt på nyårsafton. Andra har öppet som vanligt utan någon särskild meny just för nyåret.
Stor skillnad
Helt klart är att Norrköpingsborna verkar fått mer i plånboken och är sugna på att gå på lokal på nyårsafton.
- Det är tre gånger så många som har ringt och velat boka bord som det var till förra nyåret. Det beror nog på att det var ekonomisk kris förra året, men vi har också varit bättre på att marknadsföra oss och gjort det tidigare, säger Fabi Mrad.
Stockholmare
Dessutom samarbetar restaurangen med Hotell President där en del av gästerna bokat weekendpaket där nyårssupén på Carl-Johan ingår.
- Sen är det faktiskt så att vi inte bara har gäster i kväll från Norrköping, två bord är bokade av stockholmare som valt att fira nyår i Norrköping, säger Fabi Mrad.
Vill man inte bara äta på restaurang på nyår utan också fira in det nya året på lokal finns det några ställen att välja på där man kan få sig en svängom på dansgolvet. Sedan Palace och Bomullsfabriken kastat in handduken känns utbudet oförtjänt litet för en stad av Norrköpings storlek.
Harrys och Otten lär vara fullpackade med danssugna nyårsfirare.