Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ny folder ska få unga att röra på sig

Ett av fem barn upplever att de rört sig mindre under pandemin. Nu vill Norrköpings kommun locka tillbaka barnen till rörelse, och genom en folder som går ut till 16 000 barn även stötta föreningarna som tappat medlemmar under tiden.

Skidåkning är en av många sporter man kan ägna sig åt i Norrköping.

Skidåkning är en av många sporter man kan ägna sig åt i Norrköping.

Foto: Norrköpings kommun/Magnus Andersson

Norrköping2022-01-27 17:00

I PEP-rapporten 2021, en enkätundersökning som gjorts bland 8 000 barn i landet, framkommer att ett av fem barn upplever att de rört sig mindre under pandemin och nästan ett av tre svarar att de har haft mer skärmtid under pandemin. Rapporten visar också att bara  två av tio barn når den rekommenderade mängden fysisk aktivitet, och flickor når rekommendationen i lägre  utsträckning än pojkar. Det här vill kultur- och fritidskontoret i samarbete med Riksidrottsförbundet/SISU idrottsutbildarna försöka ändra på. I dagarna går en folder ut till alla barn mellan 6 och 14 år i kommunen.

– Under pandemin har många barn pausat eller slutat helt med sina idrottsaktiviteter. Med satsningen hoppas vi att barnen ska hitta tillbaka till sin idrott eller hitta en ny. Vi vill på det här sättet också stötta föreningslivet i Norrköping som under pandemin påverkats i sin verksamhet och tappat medlemmar, säger Åsa-Karin Svensson, verksamhetschef kultur- och fritidskontoret, i ett pressmeddelande.

Foldern innehåller, förutom reportage och intervjuer med idrottare, tränare och barn, en lista på föreningar med en aktiv barn- och ungdomsverksamhet i Norrköping.

– För att barnen och föräldrarna lätt ska kunna hitta en idrottsförening som passar dem, säger Åsa-Karin Svensson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!