Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

...nu letar Hundcenter efter nya ägare

För en månad sedan kom 13 vanvårdade hundar till Norrköpings Hundcenter, nu finns bara tio av dem kvar i livet.
- Värsta någonsin, sammanfattar Tina Krulle Ringfoss, som driver Norrköpings Hundcenter, vanvårdens storlek.

Intresserade hussar och mattar kan höra av sig til Tina Krulle Ringfoss på Norrköpings Hundcenter.

Intresserade hussar och mattar kan höra av sig til Tina Krulle Ringfoss på Norrköpings Hundcenter.

Foto:

NORRKÖPING2007-07-26 06:00
I slutet av juni fick Tina ett telefonsamtal från polisen.
- Polisen sa att de skulle omhänderta 13 vanvårdade hundar och undrade om vi hade möjlighet att ta hand om dem.
Någon dag senare kom hundarna som är av rasen Chinese crested dog, även kallad Kinesisk nakenhund. Några av hundarna som kom är pälsade, några nakna och några är blandraser med vad man misstänker kan vara Foxterrier.
- När de kom var de inte hanterbara, säger Tina, de var rädda och aggressiva och hade kiss och bajs överallt. De såg ut som skräp.
Tänderna var helt uppruttna så det blev veterinärens första åtgärd för hundarna. Nästan direkt togs beslutet att avliva en av hundarna som var mycket illa däran bland annat på grund av att den var gammal och tandlös. Några veckor senare fick två till hundar tas bort, en på grund av inflammation i en tårkanal och en som hade livmoderinflammation och starka smärtor.

Gosiga
Nu, en månad efter att hundarna kom till Hundcentret, finns nio kvar. Fyra tikar och fem hanhundar. Hund nummer tio har redan lämnat för att blir omhändertagen av ett tryggt hem.
- Det är jättestor skillnad på dem nu jämfört med när de kom, säger Tina, nu kommer de fram och hoppar upp i knät och gosar.
Några av hundarna är fortfarande blyga. En av hanhundarna håller sig i dörröppningen ut till hundgården, beredd att springa in i tryggheten om något signalerar om fara. En av tikarna, den ljusaste av dem, är också försynt.
- Men hon har börjat mjukna, sitter jag här själv kan hon komma fram och nosa lite, säger Tina.
Nu söker Hundcentret efter nya ägare till hundarna.
- Gärna så fort som möjligt, men vi kommer vara ganska kräsna och se till att det inte bara är någon som tänker gud vilken gullig hund.
Att ta hand om en hund som blivit vanvårdad är som att börja om från början berättar Tina. Ingen av hundarna är rumsren och de kräver mycket upp trygghet.
- Det kommer också krävas viss hundkunskap och tid och engagemang såklart, säger Tina medan hon håller en av hundarna som en bebis i famnen.

Såldes på parkeringar
Tina har själv blivit märkbart berörd av hundarna. Hon är både sur och förbannad över att någon kan behandla hundar på det här viset.
- Jag har aldrig förr varit med om en vanvård i denna storlek, det händer att jag får hit hundar från polisen men det här är det värsta.
Hon vet inte mycket om vad hundarna varit med om innan de kom till henne. Vad hon har fått höra är att hundarna bodde i ett ruckel dit uppfödaren aldrig tog någon intresserad köpare. Istället verkar det som att uppfödaren sålt hundarna på parkeringar.

Bakbundna lagar
Kinesisk nakenhund är en hundras som under senaste tiden ökat i popularitet. Med en ökad popularitet ökar också antalet oseriösa uppfödare och säljare. Tina tror att detta kan ha med fallet att göra.
Hundarna har nu varit på Hundcentret en månad vilket Tina tycker är för lång tid då hundarna mår bäst av att landa i en trygg familj så snart som möjligt.
- Det är byråkrati och semester hos polisen som ställer till det i samband med bakbundna lagar som tillåter mycket innan någon faktiskt blir ifråntagen sin hund, säger hon.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om