Nu kan du söka jobb - anonymt
Ska du söka jobb inom Norrköpings kommun framöver?Då ska du i fortsättningen inte avslöja ditt kön, din ålder eller ditt ursprung. Allt för att minska risken för diskriminering av invandrare när det gäller kommunala jobb.Det fastslog kommunfullmäktige igår, när man avslutade det sedan i måndags avbrutna mötet och klubbade igenom den motion som Louise Malmström och Michaela Ohlsson (båda s) lämnat in.
Enligt motionärerna är dåliga språkkunskaper och bristfällig kännedom om det svenska systemet ofta bara svepskäl för något annat, när man inte anställer arbetssökande med utländsk bakgrund.
Man poängterar också att avpersonifierade ansökningar inte är någon universallösning för integration. Men det kan vara ett steg på vägen för att bedöma människor utifrån personliga meriter och egenskaper, istället för ursprung, kön och ålder, när det är dags att anställa någon. Man tror att det även skulle gynna kvinnliga och äldre sökande.
Något som Ingalill Pettersson (s) instämde i vid debatten igår:
- Jag tycker motionen är bra och eftersom jag själv är arbetslös och skickat in många arbetsansökningar utan att ens ha blivit kallad, kanske för att jag är en lite äldre "gammal kärring" eller om det är mitt sätt att vara. Men nu kan jag kanske i framtiden hoppas på att åtminstone bli kallad till en eller annan arbetsintervju, om jag söker något jobb inom kommunen.
Margaretha Ericson (kd) biföll motionen, men hade ett par tillägg:
- Det är riktigt att något måste göras hur man behandlar människor vid anställningsförfarandet. Men i vissa jobb anser jag att man inte kan bortse från ålder och kön, men däremot ska ursprung aldrig spela in.
Michaela Ohlsson svarade:
- Det kanske inte alltid är ovidkommande med ålder och kön, men ändå ska kompetensen avgöra om man får arbetet och inte ålder eller ursprung. Det här har fungerat bra i vissa andra kommuner, så jag hoppas och tror det ska fungera även här i Norrköping.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!