Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nu har Norrköping två mackar med biogas

Norrköping är nu första svenska stad med två konkurrerande mackar för biogas. Igår invigde nämligen kommunen och Sydkraft ett tankställe vid bussterminalen på Stohagsgatan.
- Det är förstås ett jätteviktigt steg för att få Norrköpingsborna gå över till alternativa drivmedel, säger Eva Andersson, miljökommunalråd.

Kommunalrådet Eva Andersson och Per Lindell, vd Sydkraft Gas, invigde den nya biogasmacken på ett passande sätt - genom att premiärtanka.
FOTO: ROBERT SVENSSON

Kommunalrådet Eva Andersson och Per Lindell, vd Sydkraft Gas, invigde den nya biogasmacken på ett passande sätt - genom att premiärtanka. FOTO: ROBERT SVENSSON

Foto:

NORRKÖPING2004-06-18 06:00
Sedan början av året går det att att tanka biogas på QStar-macken i Ingelsta. Men nu finns också ett tankställe i Oxelbergen. Biogasen kommer via tre kilometer lång rörledning från Slottshagens reningsverk, där den produceras genom rötning av avloppsslam.
- Vår biogas är ett ypperligt exempel på det optimala kretsloppstänkandet, säger Eva Andersson. Här är vi alla med och producerar vårt nya fordonsbränsle.
Antalet biogasdrivna fordon ökar i kommunen. Norrköping fick nyligen 16 nya stadsbussar och en sopbil, men fler är på väg. Det säljs redan biogasbilar till privatpersoner, men de är få, och kommunen försöker snabba på utvecklingen.
- Vi försöker stimulera övergången bland annat genom att erbjuda gratisparkering i innerstaden till privatpersoner och speciella taxirutor med bästa läge närmast Centralstationen, berättar Eva Andersson.
Kommunen ger även ett bidrag vid inköp av nya biogasbilar som täcker mellan 30 och 50 procent av merkostnaden jämfört med en vanlig bil.
I dag har två företag anmält intresse gällande fyra biogasfordon (både tunga och lätta), samt sex privatpersoner om personbilar. Därutöver har olika kommunala enheter anmält intresse för fem biogasdrivna tjänstebilar.
Nya tankställen för biogas är naturligtvis en nyckelåtgärd för att öka biogastrafiken. Svensk biogas, ett dotterbolag till Tekniska verken, planerar ännu en mack i Norrköping, men om den blir verklighet hänger på om Norrköping får statliga medel från Naturvårdsverket.

42 miljoner i bidrag
Kommunen sökte nu i maj 42 miljoner kr i bidrag från Naturvårdsverket för att genomföra en rad olika åtgärder för minska växthusgaserna. Genomförs programmet minskas koldioxidutsläppen med över 12.000 ton per år. Bland annat ingår biogassatsningar som omvandling av matavfall till fordonsgas samt biogasdrivna kommunala tjänstebilar och taxibilar. I december blir det klart om kommunen beviljas pengarna.
- Tanken med det statliga bidraget är att snabba upp processen så att kommunerna under kort tid ska kunna genomföra åtgärder som annars inte blir av, säger Jannica Schelin, miljösamordnare.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om