Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nöjesprofilen döms till böter

100 dagsböter blir straffet för den nöjesprofil från Norrköping som åtalades i mars för köp av sexuell handling av barn. Enligt tingsrättens bedömning är det inte bevisat att han visste om att det var ett barn han köpte sex av och han döms istället för köp av sexuell handling.

NORRKÖPING2009-09-29 03:55

När domen föll på måndagen dömdes fem män för en mängd sexualbrott mot 10 kvinnor i åldrarna 16 till 26 år. Männen har alla varit en del av ett sexnätverk som styrts av en man som i medierna kallats ”Toppchefen”.  Sexnätverket har framförallt haft fokus på gangbang-träffar.
Nöjesprofilen har inte deltagit vid någon sådan träff, utan har ensam haft sex med en och samma flicka vid tre olika tillfällen. Både hon och han har berättat att han vid det tredje mötet smiskade henne, men de har olika uppfattningar om hur hårdhänt han har varit.
Enligt flickan gjorde det fruktansvärt ont när han piskade henne med läderpiskan och hon grät och bad honom att sluta. Efter träffen hade hon stora röda märken på låren och rumpan efter piskan samt ont i handlederna efter handbojorna mannen spänt fast henne med.
Åtal ogillas
Under rättegången erkände nöjesprofilen att han köpt sex vid tre tillfällen men nekade till att han visste att flickan var under 18 år. Flickan uppgav under rättegången att hon inte minns om hon berättade för mannen hur gammal hon är.
Solnas tingsrätt slår fast att Norrköpingsbon har köpt sex vid tre tillfällen och godtar mannens uppgifter om att han inte uppfattat flickans egentliga ålder. Åtalet för köp av sexuell handling av barn ogillades därför och istället döms han för köp av sexuell tjänst.
Vill inte kommentera
Då nöjesprofilen är tidigare ostraffad anser Solna tingsrätt att det inte finns anledning att döma honom till hårdare straff än böter och dömer honom till 100 dagsböter à 50 kronor. Påföljden anses helt verkställd eftersom mannen varit frihetsberövad i 12 dagar i februari då härvan nystades upp.
Tingsrätten anser inte att köp av sexuell tjänst är ett brott som ger rätt till ersättning och flickan som ville ha 120 000 kronor i skadestånd blir helt utan ersättning.
Folkbladet har varit i kontakt med nöjesprofilen som väljer att inte kommentera domen.
Toppchef får fängelse
Hårdas straff av de fem dömda männen får den 40-årige ”Toppchefen”. Han har fungerat som spindeln i nätet för sexnätverket och sammankallat till gangbang-träffarna samt försett bland andra nöjesprofilen med flickor att köpa sex av.
Toppchefen döms till fyra års fängelse för grovt koppleri, försök till grovt koppleri, köp av sexuell handling av barn och köp av sexuell tjänst. Han frias dock från medhjälp till våldtäkt, ett fall av försök till grovt koppleri samt förberedelse till grovt koppleri.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om