Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nicole och Victor på hugget

NORRKÖPING
Med hjälp av metspö och mask drog Niklas Thor, elva år, upp en gädda på fem kilo ur Lindökanalen i går. Med den vann han metardagens stora metartävling vid Lindökanalen.

Nicole Olsson, sju år, hade fått upp två fiskar när Folkbladet träffade henne vid kanten till Lindökanalen. En stor och en liten.
FOTO: NICLAS SANDBERG

Nicole Olsson, sju år, hade fått upp två fiskar när Folkbladet träffade henne vid kanten till Lindökanalen. En stor och en liten. FOTO: NICLAS SANDBERG

Foto:

Norrköping2003-05-30 00:00
Ett trettiotal små och stora fiskare samlades vid Lindökanalen i går för att med hjälp av metspö försöka få upp så mycket fisk som möjligt på fyra timmar. Resultaten skilde sig rejält åt. Någon fick inget napp alls. Andra fick napp hela tiden och kunde väga in dryga elva kilo fisk, varav flera stora braxar.
Nicole och Victor Olsson står på några klippor och fiskar i solskenet. Några fiskar var har de fått upp.
- Jag har fått en stor och en liten, berättar Nicole Olsson .
- Den lilla kunde jag få upp själv, men den stora fick jag hjälp med, avslöjar hon.
Victor Olsson visar upp den mört han fick på kroken tidigare. Men så särskilt kul att hålla i den är det förstås inte. Fiskar är ganska kladdiga och det blev raskt dags att tvätta händerna i vattnet. Länge och noggrant. Föräldrarna i bakgrunden avslöjar skrattande att det allt var mamma som fick hjälpa till att få fisken av kroken när den väl hade fastnat där.
Längre bort sitter familjen Thor och där finns hjälten för dagen, Niklas, som dragit upp en rejäl gädda. Pappa fick hjälpa till att ta in den med håven, men annars lyckades allt Niklas att fånga den på egen hand, säger han.
Lillebror Robin har även han fått upp en fisk, men inte lika stor som storebrors. Inte heller pappa Oves fångst för dagen slår äldste sonens. Men han har ändå äran i behåll då han lyckades få upp en ännu större gädda bara häromdagen, upplyser han om.

<b>Duktig segrare</b>
Dagens segrare i juniorklassen blev alltså Niklas Thor, med sin gädda på 5 000 gram. Med den vann han också vandringspokalen som den som dragit upp största fisken får. För övrigt gick det priset till en junior även förra året.
På andra plats i juniorklassen kom Erik Askenberg, som dragit upp fisk som tillsammans vägde 1 200 gram. Johan Almén kom på tredje plats med en fiskvikt på 980 gram.
Segrare i seniorklassen blev Tommy Svensson som fick mängder med napp och fiskar som vägde 11 185 gram tillsammans. Tvåa kom Gunnar Hjertqvist med fiskar som vägde 7 100 gram och på tredje plats kom Lena Gjein med sina uppdragna fiskar som vägde 6 440 gram.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!