Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nattlig brand troligen anlagd

Ett soprum förstördes vid branden på Snickaregatan Hageby.Foto: Björn Persson/Wighs News

Ett soprum förstördes vid branden på Snickaregatan Hageby.Foto: Björn Persson/Wighs News

Foto: Björn Persson

NORRKÖPING2010-07-20 08:05
Ett miljöhus Snickaregatan, mittemot Hagebyskolan i Norrköping, brann till grunden under natten till tisdag. Brandkåren kom till platsen strax efter klockan 23 och fann ett fristående miljöhus som var övertänt. Branden släcktes med vatten.- Det tog oss 15-20 minuter att släcka branden, men utöver en häck som stod intill var det inte någon större spridningsrisk, säger Håkan Jonsson på räddningstjänsten i Norrköping.Polisen var också på plats. Både räddningstjänsten och polisen gör bedömningen att branden troligen var anlagd.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om