För att förhindra ökad smittspridning av coronaviruset föreslår regeringen att alkoholförsäljning förbjuds på restauranger och barer efter klockan 22.
Förordningen föreslås träda i kraft den 20 november och gälla till utgången av februari 2021. Förbudet innebär också att alla verksamheter som serverar alkohol kommer att tvingas stänga senast 22.30.
– Det är de timmarna vi lever på, 22 till 03, samma gäller Hugo, som också är vår klubb, säger Andreas Ergül, nattklubbschef på Puls och delägare i både Puls och Hugo.
– Allt har ju rasat. Det vi har livnärt oss på nu är ju efter 22.00. Ungdomar har ju gått ut även nu under pandemin.
Ett alkoholförbud efter klockan 22 innebär att Puls stänger i över tre månader, säger Ergül. Regeringens besked var inte oväntat för honom.
– Det är tråkigt, men man hade det på känn. Jag misstänkte att det här skulle ske de närmaste månaderna.
Regeringen säger att sena krogkvällar är en riskmiljö. Har du någon förståelse för att de gör så här?
– Ja, jag har förståelse för det. Man ska inte vara egoistisk och tänka att nu förlorar jag pengar, utan det är klart att det är en risk: det är som de förklarade på pressträffen att när folk har förtärt lite alkohol så tappar de sinnet för att sköta sig, och det stämmer.
Klarar ni det ekonomiskt? Kan ni öppna sedan igen?
– Vi klarar det, ja. Vi har en god buffert.
För Hugos del diskuterar man att försöka hålla öppet med restaurangverksamhet och bowling.