Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nämndordföranden: "Issas agerande är direkt olämpligt"

Socialnämndens ordförande Maria Sayeler Behnam (S) reagerar starkt på att förre politikern Issa Issa sprider uppgifter om att myndigheter kidnappar barn. "Det är direkt olämpligt", säger hon.

Ordföranden i socialnämnden, Maria Sayeler Behnam (S), tycker att det är bra att Issa Issa lämnat alla sina politiska uppdrag.

Ordföranden i socialnämnden, Maria Sayeler Behnam (S), tycker att det är bra att Issa Issa lämnat alla sina politiska uppdrag.

Foto: Norrköpings kommun

Norrköping2022-02-10 06:45

Folkbladet har tidigare berättat om påverkanskampanjer på sociala medier som handlar om att svenska myndigheter kidnappar och hjärntvättar barn från företrädesvis familjer med utländsk bakgrund. En som spridit uppgifterna är den numera avhoppade politikern Issa Issa.

Maria Sayeler Behnam reagerar starkt på Issa Issas agerande. Hon menar att han förmedlar en förvriden bild av hur svensk socialtjänst fungerar.

– När Issa Issa, som har suttit i socialnämnden och i förvaltningsrätten, sprider bilden blir det extra allvarligt. Han har haft insyn och därigenom makt och borde veta att det är ovanligt att ett barn omhändertas. I första hand erbjuds alltid frivilliga och serviceinsatser. Människor som inte vet hur socialtjänsten fungerar kan vända sig till honom och han ger dem felaktiga uppgifter. Det är därför bra att han sagt ifrån sig alla sina uppdrag om han upplever att han inte kan följa gällande sociallagstiftning och socialtjänstens uppdrag.

Men att det finns en misstro mot svensk socialtjänst är ingen nyhet för Maria Sayeler Behnam. Hon och socialnämnden har mött missuppfattningarna tidigare och tagit beslut för att bekämpa dem.

– Flera beslut i nämnden under föregående hamdlar om att bryta fördomarna och tillgängliggöra socialkontoret till Norrköpings medborgare, främst kopplat till våra socioekonomiskt utsatta delar. Vi satsar exempelvis på uppsökande verksamhet där socialtjänsten möter klienter på deras hemmaplan.

Socialnämnden har också fattat beslut om att satsa långsiktigt på frivilliga isatser och om att jobba förebyggande. Det senare kan handla om att möta föräldrar tidigt så att det inte ens blir aktuellt att omhänderta ett barn, genom exempelvis familjecentraler.

– Min åsikt är att det inte går att ha satsningar som pågår bara några år och sedan läggs ned. Det här måste vara något som görs över en lång tid. Fördomar tar tid att arbeta bort,.

Hur kommer det sig att det finns fördomar om socialtjänsten?

– Det finns alltid hjärtslitande fall. Det kan spridas klipp på sociala medier där någon filmat föräldrar och barn som gråter när polisen kommer för att verkställa ett LVU. Jag kan också bli berörd av det. Men det är här som det förebyggande arbetet är så viktigt. Att berätta att målet för samhället är att det aldrig ska hända att ett barn omhändertas, säger hon..

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!