Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Något bättre bomarknad för funktionshindrade

Funktionshindrade upplever fortfarande en stor bostadsbrist i landet, även om man kan se en svag ljusning på bomarknaden.




Bostadsbristen för funktionshindrade är fortfarande stor i landet, även om det märks en svag förbättring.

Bostadsbristen för funktionshindrade är fortfarande stor i landet, även om det märks en svag förbättring.

Foto: Robert Lundberg

NORRKÖPING2019-08-03 08:00

Det visar nya siffror som Boverket nu presenterat och som presenteras i nya numret av tidningen Hem & Hyra.

Av landets kommuner som svarat på enkäten, visar det sig att det bara är tre kommuner, Vansbro, Storuman och Lycksele, som rapporterar ett överskott på särskilda bostäder för personer med någon form av funktionsnedsättning.

Samtidigt är det hela 161 kommuner som svarar att de har ett underskott på sådana här lägenheter, enligt Boverkets bostadsmarknadsenkät.

Om man jämför årets siffror med fjolårets, ser man att det är något färre kommuner i år som svarat att de har ett underskott, eftersom det var 169 kommuner i fjol.

Och en titt in i framtiden visar att det kommer att vara fortsatt svårt för personer med funktionsvariation, att hitta särskilt boende, eftersom 120 av kommunerna som är med i enkäten, svarar att de räknar med fortsatt obalans de närmaste två åren.

Och 95 av kommunerna har svarat att de tror på en fortsatt obalans inom de närmaste fem åren.

– En konsekvens av detta, blir att personer med funktionsnedsättning inte kan flytta hemifrån, konstaterar Elisabeth Wallenius, ordförande för paraplyorganisationen Funktionsrätt Sverige.

Norrköping är en av de kommuner som svarat på enkäten och konstaterar att de ser en obalans i den här sortens boende under de närmaste fem åren och Finspångs kommun svarar det samma.

Däremot svarar Söderköpings kommun att de visserligen också ser att behovet av bostäder till funktionshindrade fortsätter att vara i obalans de närmaste två åren, men inom fem år tror man sig ha uppnått en balans mellan vanligt boende och särskilt boende.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om