32-åringen är dömd till fängelse på livstid för mord, försök till mord, grovt vapenbrott, brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor (grovt brott), stämpling till mord och brott mot vapenlagen.
Den redan tungt belastade kriminelle mannen kunde kopplas till skjutningen på Ingelsta i Norrköping i april 2020. I bevisningen fanns bland annat meddelanden genom teletjänsten Enchrochat, som vid den tiden var mycket populär bland kriminella individer.
Offret, en man i 40-årsåldern, utpekades av polisen som ledare för mc-gänget "No Surrender" och han var dömd för flera brott samt levde under hot från rivaliserande gäng.
Då de dömda vid det här laget tillbringat minst två år bakom lås och bom kunde internerna ansöka om en så kallas "lufthålspermission", något som 32-åringen alltså nu nekas, vilket Nyhetsbyrån Siren var först med att rapportera om.
Av beslutet framgår att fängelsets säkerhetsgrupp har avstyrkt permission, bland annat med hänvisning till mannens kopplingar till organiserad brottslighet.
32-åringen avtjänar just nu sitt straff på Tidaholmsanstalten i Västergötland och hade i sin ansökan uppgett att han skulle vilja äta, fika, ta bilder och promenera under en permission.
I beslutet om avslag framgår dock att Kriminalvården anser att en utevistelse i hans fall skulle kräva "extraordinära säkerhetsinsatser" och att betydelsen av en permission inte bedöms överväga de risker som finns.