Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Misshandlade sin mamma – döms till samhällstjänst

Den brottsbenägne mannen i 45-årsåldern fanns redan under 15 avsnitt i belastningsregistret.

Den brottsdömde mannen har flera gånger varit i klammeri med rättvisan. Nu döms han igen vid Norrköpings tingsrätt.

Den brottsdömde mannen har flera gånger varit i klammeri med rättvisan. Nu döms han igen vid Norrköpings tingsrätt.

Foto: Janerik Henriksson/TT

Norrköping2021-05-24 18:30

Nu döms han igen efter att ha fällts i Norrköpings tingsrätt till 40 timmars samhällstjänst.

Det ena åtalet gäller misshandel av modern. De två var ensamma i hemmet när det blev tjafs om en telefon som tillhörde mamman. Sonen blev arg och kastade ut mobilen genom fönstret. I fodralet fanns även kvinnans legitimation och andra viktiga kort.

Kort därpå vräkte han, enligt åtalet, sin mor mot en soffkant, vilket gav skador på kvinnan.

 Vid ett annat tillfälle greps mannen på spårvagnens linje 2 då han inte kunnat visa upp en giltig färdbiljett. De två kontrollanterna fick brottas med den vilt krängande mannen innan han kunde överlämnas till polis. För detta döms han bland annat för våldsamt motstånd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!