Det är i ett beslut från myndighetens personalansvarsnämnd som det kommit fram att den anställde misskött sina utredningar medvetet och inte gjort sina kontroller ordentligt.
I den interna utredningen står det att medarbetaren inte kontaktat individer som deltagit i arbetsmarknads politiska program när de riskerat att stängas av från dem. Innan Försäkringskassan tagit beslut om detta.
I domen går att läsa att den anställde inte utrett över 100 ärenden, vilket lett till att runt 35 polisanmälningar om misstänkt bidragsfusk inte kunnat upprättas. Konsekvensen av agerandet kan även ha bidragit till att utbetalningar på omkring en miljon kronor inte kunnat återkrävas.
Personalansvarsnämnden anser att medarbetaren allvarligt åsidosatt sina skyldigheter att identifiera, utreda och anmäla olika typer av återbetalningskrav och misstänkta bidragsbrott. Dessutom skriver de i beslutet att agerandet medfört skada för enskilda individer.
Nämnden rekommenderar att anmäla medarbetaren till åtal enligt Lagen om Offentlig Anställning (LOA). Vilket skulle innebära att den anställde skulle avskedas.
Medarbetaren sade på egen begäran, kort innan beslutet från personalansvarsnämnden skulle meddelas, själv upp sig från sin anställning. Vilket innebär att Försäkringskassan beslutade att avskriva ärendet i fråga om avskedande.