Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Mellan 150 och 200 hiv-smittade östgötar

Noaks Ark räknar med att mellan 150 och 200 östgötar lever med hiv idag.- Men det här är ju människor som vi vet om som har hiv-testat sig, säger Rickard Eriksson, hiv-preventör på Noaks Ark i länet.

NORRKÖPING2011-11-28 14:47

Han kan inte svara på hur mycket det har ökat i länet. Men att det har ökat är i alla fall klart, precis som det är med andra könssjukdomar.

- De unga idag exponerar sig mer för sex, de har fler sexpartners och mer oskyddat sex.

Noaks ark är en av få organisationer som jobbar med att begränsa hiv-epidemin och som träffar många hiv-positiva. I nuläget kommer ett 60-tal personer till dem.

Isolerar sig

Flera ungdomar han har pratat med tar inte hiv-frågan på allvar. "Om jag inte reser utomland eller inte, som man, har sex med andra män så är det lugnt". "Man dör ju ändå inte av det, det finns ju mediciner emot det", är några kommentarer han ofta möts av.

- Och visst är det så. Men det medför mycket komplikationer att äta dessa mediciner. Men framförallt så är det jobbigt med den psykosociala biten. Hiv är fortfarande mycket laddat och man vågar inte vara öppen med att man bär på sjukdomen vilket ofta leder till att man isolerar sig.

Ökning bland heterosexuella

Enligt Rickard Eriksson är det alla typer av människor som smittas av hiv.

- Vi försöker att inte prata om riskgrupper. Idag är det en fördom att det bara är HBT och människor från andra länder som smittas.

- Den största ökningen sker faktisk bland de heterosexuella grupperna. Inom HBT-världen är man mer van och skyddar sig bättre, säger Rickard Eriksson.

Men Smittskyddsinstitutet menar att det är män som har sex med män som står för över hälften av den inhemska smittspridningen.

Hur förklarar du det?

- Det jag menar är att om man ser till antal sammanlagda rapporterade fall 2010 i Sverige så är det fler som är heterosexuellt smittade. De är det antal som faktiskt antagligen befinner sig i Sverige även om de inte var bosatta i Sverige under själva smittotillfället, säger Rickard Eriksson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om