Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Mc-förare omkom Körde rakt fram i rondell vid E22

Med hög fart kraschade en 65-årig motorcyklist in i stålvajrarna i rondellen på E22 vid Ljura, sent i söndagskväll.Mannen dödsförklarades på Vrinnevisjukhuset en halvtimme senare.

Foto:

NORRKÖPING2011-08-02 03:00

Strax innan midnatt på söndagskvällen blev en bilist omkörd av en mc i mycket hög fart på E22 på väg mot Norrköping.

När mannen någon minut senare anlände till rondellen vid Ljura hade motorcyklisten kört rakt in i betongfundamenten med tillhörande stålvajrar.

- Det var bromsspår på 20 meter, säger Lars Sandberg, utredare på trafikpolisen i Norrköping som ett bevis på den höga hastigheten.

Inget mc-kort
65-åringen fördes till Vrinnevisjukhuset men hans liv gick inte att rädda. En halvtimme efter kraschen dödsförklarades han.

Mannen hade inget mc-körkort men stod som ägare till motorcykeln. Polisen ska göra en rättmedicinsk obduktion för att se om mannen var påverkad eller sjuk vid olyckstillfället.

65-åringen var hemmahörande i Norrköping.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om