Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Många frågor kring skolsatsningen

Satsningen på skolan ses som positiv av Lärarförbundet. Men vad kommer pengarna att gå till? Från fackförbundet hade man sett en hårdare styrning av pengarna.

NORRKÖPING2012-09-26 06:55

- Det behövs riktade pengar till kompetensutveckling och fortbildning för att skolorna ska klara av sitt uppdrag enligt skollagen men också för att kommunens lärare ska kunna uppfylla kraven för lärarlegitimation senast 2015. Det konstaterar Fredrik Hörbom Bouvin, på Lärarförbundet i Norrköping.

I måndags presenterade den styrande koalitionen sin satsning på 56 miljoner kronor till förskola och grundskola samt 40 nya lärare under de kommande två åren.

Många frågetecken

Frågetecknen är många, som varför skolan just ska förstärkas med 40 lärare. Vad bygger den siffran på?Det undrar Fredrik Hörbom Bouvin.

Om Lärarförbundet självt hade fått bestämma så hade man satsat pengar på mindre barn- och elevgrupper, i både förskola och skola. För att komma tillrätta med lärarnas arbetsbelastning och skapa en sund arbetsmiljö är mycket viktigt, enligt Fredrik Hörbom Bouvin.

- Det finns statistik som visar att en fjärdedel av lärarkåren funderar på att byta jobb, säger han.

Läs hela artiklen i dagens tidning

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om