Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Man misstänks för rattfylleri och olovlig körning

Under torsdagseftermiddagen stoppade polisen i Norrköping en bilist som nu misstänks för flera brott.

Norrköping2021-12-09 19:13

Straxefter klockan fyra på torsdagseftermiddagen stoppade en polispatrull en bil i Hageby

– Vad som stack ut med körningen vet jag inte riktigt, men det var ingen olycka och ingen från allmänheten som hade ringt in, säger polisens presstalesperson Björn Öberg.

Patrullen tyckte att föraren, en man i 25–årsåldern, verkade narkotikapåverkad och han togs med för provtagning. Han är nu misstänkt för drograttfylleri och ringa narkotikabrott eget bruk.

En kontroll visade också att mannen inte har körkort. Han hade dessutom nyligen ertappats med att köra bil, även då utan körkort. Han är därför också misstänkt för grov olovlig körning. Polisen beslagtog bilen för att förhindra fortsatt brottslighet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!