Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

M: Pengarna borde ha gått till demensvården

De 25 miljoner kronor från tilläggsbudgeten som Kvartetten lägger på hemtjänsten borde ha gått till att återställa bemanningstalen inom demensvården. Det menar Moderaterna.

Oppositionsrådet Sophia Jarl (M) och Mia Vargö (M), andra vice ordförande i vård- och omsorgsnämnden, anser att de 25 miljonerna borde gått till demensvården istället för hemtjänsten.

Oppositionsrådet Sophia Jarl (M) och Mia Vargö (M), andra vice ordförande i vård- och omsorgsnämnden, anser att de 25 miljonerna borde gått till demensvården istället för hemtjänsten.

Foto: Magnus Andersson

Norrköping2021-01-22 11:00

Med en förstärkning av 30 miljoner kronor till budgetramen för vård- och omsorgsnämnden hade Moderaterna hoppats på en återställning av bemanningstalen inom demensvården efter den tidigare neddragningen där.

– Jag blev förvånad när Kvartettens förslag inte innehöll några pengar till demensvården. I samband med att de gjorde den stora besparingen inför 2020 så lovade de att demensvården skulle byggas upp igen när det fanns nya resurser. Det var självklart för den moderata gruppen att hålla fast vid det löftet så vi föreslog 25 miljoner till demensvård men fick tyvärr avslag, säger Mia Vargö (M), andra vice ordförande i nämnden. 

Kvartetten valde att ge motsvarande summa till underskotten som finns inom hemtjänsten. 

– Vi har frågat flera gånger varför går hemtjänsten back, är det så att den är underbudgeterad, att man gett för lite pengar till hemtjänsten för det uppdrag de har? Då har vi alltid fått svaret, att nej, det är rätt budget, den är inte underfinansierad, men vi har organisatoriska, strukturella problem, som vi behöver lösa.

Utredningar har tillsatts för att lösa det, säger Vargö, men i stället väljer man nu att täcka det hålet med de 25 miljonerna. För första gången har svaret varit att det är underfinansierat, säger hon. 

– De här pengarna kommer bara ge ett lägre underskott och innebär inga personalförstärkningar ute på golvet, säger oppositionsrådet Sophia Jarl (M).

Det är viktigt att utredningarna går vidare, säger Vargö, och det håller Erik Tingberg (KD), 1:e vice ordförande i vård- och omsorgsnämnden, med om. Om hemtjänsten är underfinansierad vågar han inte svara på, säger han, men:

– De har ett arbete att göra, hemtjänsten, vi måste fortsätta att effektivisera där, säger han.

– Det är ett arbete som kommer fortsätta oavsett de här pengarna, för de räcker inte för att täcka upp det. Det arbetet måste fortsätta, i kombination med att vi tillför de här pengarna för att öka kvaliteten.

Det blir fler och fler äldre och mer ansvar läggs på kommunen, säger Tingberg. Han anser också att säbo och demensvården behöver mer pengar, men:

– Vår bedömning var att pengarna behövdes bäst i hemtjänsten just nu. Det är alltid en prioritering.

Kvartetten lägger en miljon kronor på uppsökande verksamhet inom träffpunkterna. M ville lägga två miljoner, då pandemin isolerat många äldre.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!