Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Lundbergs bygger om varuhus i city för 100 milj

Lundbergs satsar nu omkring 100 milj kr för att bygga om och till sina varuhus i City.
Linden ska få exteriören uppfräschad, med mycket mer glas än nu. En helt ny, glasad byggnad ska vidare uppföras på det lilla torget mellan de båda Spiralen.
- Det här visar, att vi verkligen vill värna om och utveckla Norrköping, säger Fastighets AB L E Lundbergs VD Peter Whass.

Luft och ljus ska det bli i nya Lindenhuset, med den här stora ljuslanterninen som insläpp. I det förnyade Linden kommer också en del omdisponeringar av butiker att ske.

Luft och ljus ska det bli i nya Lindenhuset, med den här stora ljuslanterninen som insläpp. I det förnyade Linden kommer också en del omdisponeringar av butiker att ske.

Foto: Fotograf saknas!

NORRKÖPING2004-12-11 06:00
Mycket i den här förnyelsen handlar om glas, om fönster. Arbetena ska igång så snart som möjligt, och för fullt när väl julhandeln klarats av. Det hela ska i sina huvuddelar stå klart till nästa års julhandel - siktet är inställt på oktober 2005.
Mest pengar, ca 80 milj kr, läggs på Linden. En byggnad från år 1977, som med sin massivt trista fasad onekligen är ett (mindre förtjusande) barn av sin tid.
Men hela fasaden längs Drottninggatan ska nu få ska få sig en rejäl förnyelse. En tillbyggnad sker i markplanet hela vägen längs det "överhäng" som finns där. I denna enhetliga fasadlinje kommer fönstren att dels lyftas fram, dels bli större. De kommer, räknar man med, att ge ett helt annat intryck.
En större ljuslanternin ska tas upp i taket mellan rulltrapporna, alltså ett takfönster. I det nya konceptet för interiören kommer dagsljuset att tränga in i på ett helt annat sätt än nu, ända ner i källarplanet.

Bli enhetligt
Samtidigt ska såväl fasader som entréer ges ett mer enhetligt intryck, liksom hela interiören. Och den nya enhetlighet, som nu ska formges, den ska vara ljus i färgen.
I dag har Åhléns-delen sin stil, resten av varuhuset en annan. Det där har ju också sin historiska bakgrund. Lundbergs har sedan 1982 ägt större delen av Linden, som man då köpte av SIAB - liksom för övrigt, i samma köp, även Spiran-huset på andra sidan Drottninggatan. Först i mars i år fick Lundbergs i sin ägo också resten av Linden-huset, dvs Åhléns-delen, som man då köpte av Axfast för 72,5 milj kr.
Även den fönsterlösa fasaden på Prästgatan kring Hemköps nya entré ska brytas upp och förses med fönster. Som då kommer att släppa in ljus till det nya Åhléns.
Åhléns ska nämligen omdisponeras till gatuplanet och källarvåningen, på sistnämnda ställe de ytor Hemköp lämnade efter sig när de krympte butiken. Fortsättningsvis kommer hela Åhléns att återfinnas till vänster om rulltrappan mitt på, medan nya butikslägen därigenom frigörs på andra sidan.
Sammanlagt ska 12-15 nya butikslägen skapas i Linden-huset. En del av dessa sammanhänger med den andra stora delen i detta City-projekt.
En ny tvåvåningsbyggnad med mycket glas ska nämligen uppföras i "hålet" i rutnätet, som man har till höger när man träder in mellan de båda Spiralen från den stora p-platsen därbakom.
Denna nya tillbyggnad av "nedre" Spiralen kommer att sträcka sig dels längs S:t Persgatan i linje med Spiralen-fasaden, dels i linje med höghuset till höger där bl a Lundbergs har sitt kontor.
I tillbyggnaden blir det 225 kvm vardera i de två nya våningsplanen. Dit ska Lindex flytta, och därmed lämna efter sig utrymme för nya butiksytor i Lindenhuset. Nya Lindex kommer också att ta över en del befintliga Spiralen-ytor.
Från park till torg
På platsen som ska bebyggas finns idag ett mindre torg. I gengäld ska ett nytt torg tillskapas i själva entrén från p-platsen in mellan de båda Spiralen, alltså där som Olai kyrkogata korsar S:t Persgatan vid gatuköket. Över denna korsning blir nu ett, givetvis bilfritt, torg.
Som "tack" för att få bygga kommer Lundbergs att svara för 68 procent av kostnaden för det här nya torget, medan kommunen står för återstoden. Med dessa åtgärder kommer man, hoppas Peter Whass, att kunna göra lite framsida även av baksidan.
Det är alltså stora investeringar, som det handlar om.
- Jag har svårt att se någon annan svensk stad som satsar så här mycket i stadskärnan, säger vice VD Roger Ekström. 100 miljoner för ombyggnaden av Spiralen häromåret, och så ungefär 100 miljoner till för det här projektet.

Tyngdpunkten
Lundbergs har sin tyngdpunkt i Norrköping, med 25 procent av sin totala fastighetsyta här. Företaget har ca 100 City-butiker som sina hyresgäster - i de båda Spiralen, Linden och Spiran. Omsättningen är ca 800 milj kr årligen, årets ökning beräknas bli fem procent.
- Vi tror verkligen på det här, säger Peter Whass. Vi känner att vi klarar den här stora satsningen.
För övrigt så firar Lundbergs nu sitt 60-årsjubileum. År 1944 startade det hela som den 24-årige byggnadsingenjören Lars Erik Lundbergs enmansföretag. Sedan dess har, onekligen, ett och annat hänt.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om