Lugnt hos polisen i länet - än så länge
Polisen runt om i landet har blivit nedringd av oroliga som saknar anhöriga i Asien. Men än så länge har polisen i Östergötland bara tagit emot några enstaka telefonsamtal.
- Men många som saknar anhöriga är fortfarande kvar i Asien och har inte kunnat kontakta oss ännu, säger Kerstin Sjöberg, som är en av dem som kommer ta emot de samtal som eventuellt kommer in.
Lämnar dödsbud
I ett senare skede kan det bli än mer arbete för polisen. Det är polismyndighetens skyldighet att lämna dödsbud till de anhöriga i Sverige.
- Än har vi inte behövt lämwna något sådant bud, säger Christer Wernström, vakthavande befäl vid östgötapolisen.
Men han befarar att det kan bli flera sådana svåra jobb för polisen framöver.
- Det är så många som inte har hört av sig till sina anhöriga ännu och Thailand är ändå inget u-land. Där finns en fungerande polismyndighet och sjukvård, säger han.
Han berättar att han själv och kollegorna följer med i utvecklingen bland annat genom att läsa på Internet.
- Det är frustrerande att sitta här och inget kunna göra, det har flera kollegor sagt. Jag har jobbat länge som polis och sett mycket. Men när jag ser bilderna från Asien kommer tårar i ögonen, säger Christer Wernström.
Rikskriminalpolisen har öppnat tre telefoner för allmänheten. Hit kan man ringa med förfrågningar om personer som anlänt till Sverige eller Köpenhamn. Det går däremot inte att ställa frågor om när människor beräknas anlända. Telefonnumren är: 08-401 38 95, 08-401 38 96, 08-401 38 97.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!