"Lördagsöppet på Systemet är bra"
NORRKÖPING- Lördagsöppet på Systembolaget är bra både för våra kunder och för oss som jobbar här.Det säger Kalle Eriksson, butikschef för Systembolaget vid OBS Ingelsta, efter beslutet i riksdagens socialutskott att alla 420 Systembolagsbutikerna i hela landet får ha lördagsöppet från den 1 juli.
När vi börjar med lördagsöppet tror jag vi kommer att få en ökad försäljningsvolym, men samtidigt också ökade personalkostnader, säger Kalle Eriksson butikschef för Systembolaget vid OBS Ingelsta. FOTO: ANITA KJELLBERG
Foto:
En utvärdering som gjorts visar att antalet misshandelsfall, rattfyllerister och andra brott beroende på alkohol, inte har ökat.
- Förr på 1970-talet och fram till 1982, när vi hade lördagsöppet senast, visade undersökningar på att misshandelsfallen ökade, men nu har detta tydligen svängt och idag visar inte den nya undersökningen några sådana baksidor med att ha lördagsöppet.
<b>Bra för kunderna </b>
- För kunderna innebär det här en efterlängtad utökning av servicen. Många har länge uttryckt önskemål om lördagsöppet, så att de kan handla hos oss i samband med att de ändå är ute och shoppar i varuhusen på lördagarna.
- För oss som jobbar här innebär beslutet en avlastning på den stora anstormningen på torsdags- och fredagskvällar, eftersom många av dom kunderna nu istället kommer att välja lördagsinköp.
- Det vet vi efter de prov med lördagsöppet på andra håll i Sverige och där det visade sig att veckoinköpen minskar när möjligheten till lördagsinköp finns.
- Säkerligen kommer även inköpen av olika sorters "svartsprit" att minska nu när alla har möjlighet att kunna handla lagligt hos oss även på lördagarna.
<B>? Kommer ni att anställa mer personal tack vare lördagsöppnandet?</B>
- Nej, det behöver vi inte, eftersom vi kan omdirigera personal från torsdag och fredagar till lördagstimmarna, säger Kalle Eriksson.
- Däremot kan redan anställd personal få möjlighet att gå upp från 16 till 20 timmar för att bemöta det ökade öppethållandet. Och framöver kan vi också behöva ta in extrapersonal för att klara av lördagarna.
<B>? Ni lär också ha planer på att starta vin- och spritprovning för kunderna?</B>
- Inte sprit, men det finns planer på att anordna träffar för i första hand vinprovning och kanske även ölprovning, säger Kalle Eriksson, eftersom det finns ett stort intresse för provningsträffar idag.
De nya öppettiderna på lördagarna blir så här:
Kl 10-13 på Systembolagsbutikerna i Söderköping och Finspång.
Kl 10-14 på butiken på Drottninggatan i Norrköping.
Kl 10-15 på butikerna vid OBS Ingelsta och Hageby.