Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Lönsamt bygga ut De Geer

Med utbyggnad av Louis De Geer skulle antalet hotellgäster, som härrör från olika konferenser i Norrköping, kunna fördubblas.
Detta enligt ett underlag, som ställts samman för kommunstyrelsen.

NORRKÖPING2004-11-17 06:00
Frågan om att bygga ut Louis de Geer, med bl a en upprustad "Hangaren" som både kongress- och konsertlokal, kommer upp som information i kommunstyrelsen på måndag och sedan åter för principbeslut två veckor senare.
Kommunstyrelsens ordförande Mattias Ottosson ställde sig positiv till planerna redan vid presskonferensen i förra veckan. Det talar ju för att i varje fall socialdemokraterna kommer att stödja projektet.
Invändningar har dock rests från andra håll, där man pekat på att detta kan bli till en ännu en ekonomisk kvarnsten runt kommunens redan magra hals. Övriga partier har också sagt sig vilja avvakta det ekonomiska underlaget, innan de är beredda att säga ja.

Lägst beläggning
Av beslutsunderlaget framgår, att Norrköping idag har lägst hotellbeläggning av jämförliga kommuner. Med Louis De Geer utbyggt bör emellertid antalet konferensbaserade övernattningar kunna fördubblas
I så fall skulle hotellen kunna hösta in 11-12 milj kr mer per år, och 18-20 personer få jobb. Eftersom flesta av dessa lär bli på deltid skulle det motsvara 8-10 årsarbeten.
Om satsningen på Louis De Geer kan räknas hem som företagsekonomiskt motiverad, så kommer den samhällsekonomiskt - alltså för Norrköping som helhet - att bli synnerligen positiv.
På grund av kringeffekterna för hotell, restauranger, butiker, bensinmackar etc etc. Och kanske också för Symfoniorkestern
Från Campus Norrköping har sagts, att med bättre konferensmiljö i Louis De Geer kommer universitetet att förlägga fler forskningskongresser med mera dit.

Bärande idé
En av projektets bärande idéer är, att Louis De Geer (ägt av kommunen) samt Värmekyrkan och Hangaren (ägda av Holmenbyggarna) ska säljas till ett nytt bolag, där andelen kommunalt resp privat lämnats öppet. Kommunen ska hyra samtliga lokaler av bolaget, för att sedan i sin tur hyra ut.
För detta krävs dock ett betydligt vassare organ än dagens Destination Norrköping.
I underlaget sägs att marknaden för konferenser ökat markant de senaste fem-sex åren.
Dock har de båda senaste åren medfört en minskning, vilket man vill förklara med nedgången i konjunkturen. Enligt "branschbedömare" bör nu 2004 utgöra inledningen till en ny uppgång.
Men man får inte glömma bort, att det finns gott om likaså satsande konkurrenter på relativt nära håll. Med Linköping ju som den allra närmaste.

Slutligt förslag
Om konceptet får kommunfullmäktiges principgodkännande i december ska kommunstyrelsens kontor fortsätta diskussionerna med Holmenbyggarna. Konkreta förslag ska utarbetas, och ett slutligt förslag med redovisade kostnader och intäkter läggas fram.
Förhoppningen är, att fullmäktige ska kunna ta det definitiva beslutet den 25 februari. Om hela processen går som på räls ska sedan nya Louis De Geer stå invigningsklart till hösten 2006.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om