Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Livstidsdom för mord fastställd i hovrätten

Göta hovrätt fastställer domen mot den 46-årige man som i Norrköpings tingsrätt tidigare dömts till livstids fängelse för mord på sin sambo i Gusum.

Norrköping2006-11-25 06:00
När 46-åringen i september i tingsrätten dömdes till livstids fängelse för mord var det en oenig rätt. Ordföranden ville sänka straffet till 10 års fängelse.
46-åringen överklagade domen och yrkade att gärningen skulle bedömas i första hand som vållande till annans död och i andra hand som dråp. Han yrkade också på att om han skulle bli dömd för mord så skulle påföljden bestämmas till fängelse i tio år.
Det var på kvällen den 18 maj i år som den 40-åriga kvinnan knivdödades i sin säng i sovrummet i Gusum. Motivet var troligen svartsjuka, i samband med alkohol.
Göta hovrätt fastställer livstidsdomen och skriver i sin dom att kvinnan "hänsynslöst bragts om livet i sin säng, där hon inte kunnat värja sig och varit i det närmaste skyddslös". Utredningen visar att hon tidigare, vid upprepade tillfällen, varit utsatt för våld från mannens sida.
46-åringen får "visserligen antas ha handlat i hastigt mod, men han var tillräknelig och det saknas förmildrande omständigheter", skriver hovrätten som anser att mannen därför ska dömas till ett icke tidsbestämt straff, fängelse på livstid. Domen är enhällig.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om