Leva livet - om studenterna själva får välja...
Framtiden väntar för Lars Andersson och Sebastian Tegnér som tar studenten på fredag, på John Bauergymnasiet. Lars Andersson ska göra lumpen och siktar på att bli polis. Sebastian Tegnér har små planer. - Jag vill bara njuta av livet och trivas. Att ha en bra karriär är överskattat, tycker han.
Ida Borén och Anna Lejdebrink tar studenten på fredag. De vill leva livet men först tänker de utbilda sig. Foto: Titti Olovsson
Foto: Titti Olovsson
Lars Andersson och Sebastian Tegnér avslutar sin utbildning som haft fokus på IT och el. Utbildningen har varit okej, men i dag hade de valt en annan utbildning. Det bästa med skoltiden har istället varit kompisarna, tycker båda två. - Vår klass är fantastisk. När vi började var vi 22 stycken. Nu är vi 15 killar, berättar Sebastian Tegnér. Han har inga direkta framtidsplaner. I sommar ska han jobba i pappas företag och får han ihop pengarna, så kanske det bär iväg på språkresa till Japan. I så fall stannar han nio-tolv månader i Japan, bor i familj och går i skola där. - Men jag vill inte planera för mycket. Då blir livet tråkigt. Därför har jag bara små planer, säger Sebastian Tegnér. Kompisen Lars Andersson vet däremot vad han vill göra. Efter jul blir det lumpen i Karlskrona och efter de elva månaderna vill han utbilda sig till polis. - Det är skönt att skolan är över och jag får börja mitt eget liv, tycker Lars Andersson. Lyckligt lottade
Ida Borén och Anna Lejdebrink slutar snart gymnasieprogrammet, som haft inriktning mot hälsa och idrott. - Det känns både bra och lite tråkigt. Det finns ju inga jobb, säger Anna Lejdebrink. - Ja, det känns lite jobbigt att tänka på att 75 procent av oss som tar studenten kommer att stå utan jobb, konstaterar Ida Borén. Men de är båda lyckligt lottade. För parallellt med skoltiden har Ida Borén jobbat som butiksbiträde på Citygross och Anna Lejdebrink har arbete på McDonalds. Efter studenten kommer de att jobba vidare här, om nu inte Anna Lejdebrink väljer att plugga vidare. - Jag skulle kunna tänka mig att bli arbetsterapeut och har sökt den utbildningen i Linköping i höst. Ida Borén funderar på att utbilda sig sjuksköterska men hon väntar med att läsa vidare. - Vi är båda inriktade på att hjälpa människor, säger Anna Lejdebrink.