Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Lärare dåliga på att skriva omdömen

Efter att ha gjort tillsyn på 539 skolor i Sverige kan Skolinspektionen konstatera att det finns stora brister i lärarnas arbete med skriftliga omdömen.

NORRKÖPING2009-12-15 16:41
Söderköpings kommun var en av de kommun som det gjordes tillsyn i. Där fanns brister på tio av elva granskade skolor. De vanligaste bristerna är att skriftliga omdömen saknas i några ämnen i elevernas individuella utvecklingsplan och att de skriftliga omdömena inte var tydligt kopplade till de nationella målen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om