Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Långa straff för knarkgömma i Kolmårdslada

Efter att en granne i mars tipsade polisen om att man sett ljus från ficklampor i en intilliggande lada, stoppade polisen på väg ut till platsen tre narkotikapåverkade personer i en bil . Det ledde till att polisen kunde slå till mot en stor knarkgömma.

Snus? Nix, det var gömställe för knarket...

Snus? Nix, det var gömställe för knarket...

Foto:

NORRKÖPING2015-11-20 13:20

Det som från början misstänktes vara ett inbrott ändrades snabbt till misstankar om narkotikabrott efter att polisen funnit narkotika i bilen. Det hela ledde till en lada i Kolmården och där gjorde polisen ett gigantiskt fynd. Åtta kilo amfetamin och metamfetamin, en större mängd cannabis och 3500 ecstasytabletter.

Huvudmannen, en 31-åring som tidigare är dömd för narkotikabrott, har i polisförhör nekat till grovt narkotikabrott och menar att han inte vet varifrån narkotikan i ladan kommer. Han menar att han har rört den förpackade narkotikan när han skulle hjälpa sin pappa att ställa in möbler i ladan. Han ska då ha gått in lite innan pappan och sett ett antal förpackningar som innehöll ett vitt pulver. Han ville inte att pappan skulle se dem, så han plockade ihop allt i påsar och väskor och la alltihop i den byrå där han förvarade sitt hasch.

Varken polis eller åklagare trodde på honom och under sommaren har man bedrivit hemlig övervakning och telefonavlyssning, vilket i sin tur ledde till att två personer greps i juli misstänkta för att samarbeta med 31-åringen.

Vid en husrannsakan hos en av dem hittades narkotika i påsar som efter en undersökning vid NFC visade sig vara förpackade med samma maskin som narkotikan som fanns hemma hos 31-åringen. När man undersökte maskinen fann man även fingeravtryck från den misstänkte där man gjort husrannsakan.

Vid tingsrättsförhandlingarna yrkade kammaråklagare Karin Sandén på fängelse i sex och ett halvt år för den 31-åriga huvudmannen, som är känd av polisen efter att bland annat dömts till drygt tre års fängelse 2009 för grovt narkotikabrott.

Den 31-åriga mannen döms nu av Norrköpings tingsrätt till fängelse i sex år för grovt narkotikabrott, två fall av narkotikabrott, olovlig körning, rattfylleri och ringa dopningsbrott. En 30-årig gärningsman döms till fängelse i fem år för grovt narkotikabrott, narkotikabrott i två fall och ringa dopningsbrott. Ytterligare en inblandad, en 25-åring, döms till fängelse i två år för grovt narkotikabrott och ringa narkotikabrott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om