Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Länet behöver bara en flygplats"

Det räcker med en flygplats i länet. Det anser Östsvenska Handelskammaren som är företrädare för näringslivet i Östsverige. Var den flygplatsen är placerad är mindre viktigt.

NORRKÖPING2004-10-04 06:00
Östsvenska handelskammaren anser att dagens situation när det gäller flygplatser i Östergötland och delar av Södermanland är oroande. Undantaget är Skavsta flygplats. Men de två i Linköping och Norrköping lever farligt och konkurrerar om de allt färre resenärer som flyger. Risken är att det inte kommer finnas någon flygplats kvar alls i länet.
De större företagen i regionen vill gärna att det finns en flygplats i regionen varifrån man kan resa iväg på internationella affärsresor, visar en enkätundersökning som Handelskammaren har gjort. För hellre att det finns en flygplats i länet än ingen. Var denna flygplats ska vara placerad spelar mindre roll för företagen, men det måste beslutas om en placeringsort snarast anser Handelskammarens styrelse. Risken är annars att det inte blir någon flygplats alls kvar i regionen, då allt färre flyger från Linköping och Norrköping.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om