Det var på eftermiddagen 27 augusti 2023 som det kom ett larm om en brand i ett flerfamiljshus på Grundläggaregatan i Norrköping. Det visade sig brinna i köket i en lägenhet på andra våningen. Ingen fanns i lägenheten.
När rökdykare kom in i lägenheten såg man att branden startat i köket. En påslagen platta med en kastrull stod på spisen. Med utgångspunkt från det startades en polisutredning om allmänfarlig vårdslöshet. Nu åtalas lägenhetsinnehavaren, en man i 45-årsåldern, vid Norrköpings tingsrätt.
Mannen själv nekar till att han skulle varit så vårdslös som åklagaren vill göra gällande, att han haft spisen på utan uppsikt. I förhör säger han att han påpekat flera gånger att spisen inte fungerar och att han har anmält det till hyresvärden. Han talar om elfel.
"Spisen som ni misstänker fungerade inte för oss. Då har jag sagt att dem måste komma och titta på det, sen hände det. Allt annat egentligen har jag inget annat att berätta om", säger han i förhören. Hyresvärden har inte kunnat hitta några registrerade felanmälningar gällande spisen eller el i köket.
Enligt den undersökning som brandtekniker har gjort fanns det en beaktansvärd risk för att branden kunde ha spridit sig till lägenheten ovanför. Det hade medfört risk för människors liv och hälsa.
Döms mannen riskerar han dagsböter eller fängelse i högst sex månader. Det är oklart om hyresvärden har några ekonomiska anspråk på mannen.