Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kvinna rånad i Vasaparken

En 49-årig kvinna som rastade sin hund i Vasaparken rånades av två unga män vid 23-tiden på torsdagen. Männen höll fast henne och tog hennes halsband och armbandsklocka.

NORRKÖPING2009-01-16 09:17
- Två män kommer upp och håller fast henne, tar tag i henne, och säger att de vill ha hennes pengar och mobiltelefon, säger Annja Neumayer, stationsbefäl vid polisen i Norrköping.När kvinnan sa att hon varken hade pengar eller mobiltelefon sökte de igenom hennes fickor. Därefter tog de hennes halskedja och plockade av henne hennes armbandsklocka.- Det var två män i 20-årsåldern, mörkklädda, med luvor, säger Annja Neumayer.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om