Kvinna åtalas för lögner om sin man
NORRKÖPINGHon anklagade sin man för att ha drogat henne och sparkat henne i magen så att hon miste sitt barn. En omfattande polisutredning mot mannen startade. Men kvinnan tog tillbaka sin berättelse. I stället åtalas hon nu för sina lögner.
<b>Nekar till allt</b>
Mannen har nekat till alla anklagelser. Han säger att han tillbringade en hel helg med kvinnan, men att hon helt och hållet ville det. Kvinnan var gravid, men valde själv att göra abort. Han har inte slagit henne i magen. Mannen har gjort en egen anmälan mot kvinnan, även om han helst hade sett att det hela inte hade gått så långt som till åtal.
Kvinnan har i sin tur tagit tillbaka allt hon anmält mannen för. Hon säger att hon kände sig hotad av den nye man hon hade inlett en relation med och vågade inte berätta för honom om helgen hon tillbringat tillsammans med sin make. Hon var rädd för att bli slagen av den nye mannen, säger hon.
Kvinnan åtalas nu för falsk tillvitelse.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!