Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kvinna åtalas för lögner om sin man

NORRKÖPING
Hon anklagade sin man för att ha drogat henne och sparkat henne i magen så att hon miste sitt barn. En omfattande polisutredning mot mannen startade. Men kvinnan tog tillbaka sin berättelse. I stället åtalas hon nu för sina lögner.

Norrköping2003-05-21 00:00
Den 21 oktober förra året anmälde kvinnan sin man, som hon nyligen separerat ifrån, för diverse olika våldsbrott. Bland annat skulle han ha lagt droger i hennes glas när de fikade på ett café för att diskutera livet de haft tillsammans. Han tog sedan med sig henne till sin lägenhet och där band han ihop hennes ben och la henne i en soffa och fortsatte att droga henne. Han ska ha slagit henne flera gånger under deras sju år långa äktenskap. Han ska också ha sparkat henne i magen när hon var gravid i sjätte månaden. Sparken gjorde så att hon fick missfall.

<b>Nekar till allt</b>
Mannen har nekat till alla anklagelser. Han säger att han tillbringade en hel helg med kvinnan, men att hon helt och hållet ville det. Kvinnan var gravid, men valde själv att göra abort. Han har inte slagit henne i magen. Mannen har gjort en egen anmälan mot kvinnan, även om han helst hade sett att det hela inte hade gått så långt som till åtal.
Kvinnan har i sin tur tagit tillbaka allt hon anmält mannen för. Hon säger att hon kände sig hotad av den nye man hon hade inlett en relation med och vågade inte berätta för honom om helgen hon tillbringat tillsammans med sin make. Hon var rädd för att bli slagen av den nye mannen, säger hon.
Kvinnan åtalas nu för falsk tillvitelse.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!